Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. (Bakara 2)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Yeni web sitemiz açıldı Hobi olsun diye yaptığ... Oltulular Şehitler içi... Şenkaya'da Mağaraya Dü... Oltulu Milletvekili Ad... 63'ten Günümüze Beledi... Çocuklara Cep Harçlığı... Muhtarlar, Delice ile ... İlçemizdeki Ortaöğreti... Okuma yazma kursunda b... Hacı Aslan Erdem Vefat... Heyelan Altında Kalan ... Oltu'da eski telefon h... Odun deposunda çıkan y... Oltu'da Motorlu Taşıt ... "Okullarda Toplu Besle... Oltu Anadolu Öğretmen ... Oltu'da "Taşa Değer Ka... Oltu Aile toplum Sağlı... Oltu'da Figür Heykel B... Oruç mu, Açlık mı? 19 Aralık'ın yargısız ... Anıtkabir'i yatıra çev... Allah Bağışlayandır, E... Kur'anda Nesih Edilen ... Secde Peygamberimizin Veda H... Dünya Kadınlar Günü Tü... Osmanlı Başka bir top Tekfir meselesi Perşembe'nin gelişi... 25 Mart Beldespor Dicle kararı, BDP'nin ... Arsız Kediler Günü Allah İçin Samimi Olmak Barcelona'yı neden tut... İki Sevda Arasında Tehlike İki konu iki sorun Oltu ve yöresinden man... Erkekler şiddeti hak o... Tuhaf Sorular Beş dakikada!.. Hayatta telafisi olmay... Hangi ilimizde 2 ay hi... Haftanız neşeli geçsin 3G'den 4G'ye geçmek ha... Görücü usulü "mutlu" e... Siz de Azraili gülerek... Sıkıntılarınızı kuma y... Yöremizden kısa kısa (... Evliliği ayakta tutama... 100 yıllık bellek kartı Uzmanlardan evlilik uy... Kadın ve Erkek arasınd... Danıştay, reçete başın... Ünlülerin Azraille Diy... Siz olsaydınız ne yapa... Kur'anı Güzel Okumanın...
Etiketler
barbar kanlı saldırı Türkiye The Economist milli gelir Bağbaşı beldesi Tortum Tortum Devlet Hastanesi yolcu otobüsü talihsiz kaza darbe mağdur şike iddiası futbol Neşe Düzel Demokratik Özerklik Aysel Tuğluk google Selahattin Demirtaş Emine Ayna İMKB YİBO Anadolu Öğretmen Oltu Lisesi Oltu T Tipi bütçe gideri Kış turizmi sağlık eğitim Erzurum harcama çocuklar tehlike konvoy hediye zarf düğün barış iç savaş Siirt Türk ırkçıları Kürtler Başbakan Erdoğan KCK polis asker demokratik özerklik Yasin Haşimoğlu yağlı boya Mustafa Turanlı portre Oltu Şura Hükümeti Narmanlı
Haberler