Kur'an'ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur'an'da (ibadete lâyık ilâh olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar. (İsrâ 46)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Anafen Dershanesi'nden... İspir'de Ayı Saldırısı... Kaymakamlık Turnuvası ... Oltu 25 Mart Beldespor... Oltu'da Kur'an Dağıtım... Başbakanlık Müsteşarı ... Kaymakam Altıner Olur'... Halitpaşa İ.O.'nun "Do... Ak Partiden Olur'a İlk... Oltu Öğrenci Yurdu Haz... MHRS sabaha kadar hizm... Uçak Yolcularından İlg... 9. Uluslararası Türkçe... Erzurum'da Evli Kadına... Sarısaz Köyü Anaokulu'... Uğur, Oltulu genç teni... Okul Aile Birliği bağı... Erzurum 2. Amatör Küme... Narman'da Üçbin Öğrenc... Oltu'da genç kızlar ve... Uyuyan topluma çan ses... Sorunları çözerken yap... Sınav Toplumun Dört Esaret Z... İdrar Sıçraması Kabir ... Aferin, pek güzel yapı... Muhammet Suresi 2. ve ... Yeter artık! Kararsızlık ve meşruiyet Genelkurmay daha çoook... 'İç savaş ya da barışa... Allah Bağışlayandır, E... Kadınlar ve erkekler Sevgi-Başarı-Zenginlik Allah İçin Samimi Olmak Balyoz, liberaller ve ... Katılım Bankacılığı Bi... Böyle Nereye Kadar?.. Buğdayı yatırım aracın... Öğrencileri şiddete it... Uzun Eşşek Bir Dilbilgisi Sorusu Acaba bir yastıkta koc... Bilimsel gerçekler... Beş önemli ders... Avrupa Bulut Ödüllerin... Kaç No'lu Karayolundayız? Sevgi ile ilgili güzel... Unutulmazım... Bürokratik Oligarşi Bir memur için hayati ... Hangi aile hekimi daha... 657'deki 3 hüküm yürür... Kararsızlık ve Karamsa... Uyku pozisyonunuza gör... Dostluk Öğrenen İnsan Mutlu evliliğin sırrı Öğretmenlerin yüzde 50... Kahve kadın ve erkeği ...
Etiketler
Camiler Kolonya Kadir Gecesi Oltu Muzafer Çavuş Camisi Gül Suyu Cemaat Oltu İtini erlere gezdirten subay Yeni Akit Tümamiral Cem Gürdeniz Ali Karahasanoğlu Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner Volvo Şerit Takip Sistemi Mercedes Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi Trafik İşaretleri Okuma Sistemi Ford Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı General Motors mevsim normalleri sıcaklar yaşlılar etkileme Şenkaya Oltu trafik kazası hayat karayolu kaynak üretim doğu sera fidan hayır zekat sadaka davet anne baba fitre İslam âlemi çocuk Horasan tandır düşen yaralı ekmek otlatma çarpma yıldırım öldü çoban hayvan Şenkaya meralar Göreşken Köyü Bardız Köyü kira hayvanlar otlak
Haberler