(Ey Muhammed!) Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilendir (Nahl suresi 125)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Oltu'da köpek saldırısı Narmanlı Çitçiler Eğit... Bayram sabahı hafif bi... Bursalı Hemşerilerimiz... Birinci evlilik bir de... Hayvan Yetiştiricileri... Polisler, haftanın fin... Gökçedere'de trafik ka... Oltu'da heyelan devam ... Müftü İmamoğlu: Yaz Ku... Oltu'da "Kutlu Doğum" ... Oltutaşı cezaevinde şe... Ayakkabı Tamircilerini... Milli Eğitim Şube Müdü... Doğu'nun Fidan Kaynağı... Olurlular Akdağ'da bul... "Çocuk Dostu" Emniyet ... Bu gençler, alkışa değer Oltu İlçe Emniyet Müdü... Şenkaya'da şüpheli ölü... İyilik Yürek İşidir Yalan Söyleyenler, Doğ... "Badelendim, Pir Oldum" Toplumun Dört Esaret Z... Yapılan İyilik Söylenm... İnanç Sömürüsü Çocuğu yaralamak... Kur'an a Bakış açımızd... Yahudiler Dünyayı yöne... Ahlak ve kaset Bu nasıl bir mahalle b... PKK ne yapıyor Diktatör Üçüncü gün Mekanik Saat Son limana gelmeden Allah'a Tanrı ya da İl... Hiperaktif Çocuklarda ... Banka Faizi ve Kar Pay... Oltu'ya doğalgaz geliy... Ballıca köyü arazisi s... Kadınlar da Aldatır! Modern eğitimin yanlış... Ölene kadar süren 'eyl... Hafızanızın güçlenmesi... Sanal ortamda kim daha... Öksürüğe karşı bire bir Nedeni olmayan hastalı... Güçlü tokalaşma ve tem... Adamın kafası nerede? Panik bozukluğu tedavi... Vazgeçmekten Vazgeç! Sevilmek için altı yol Telefonunuz ıslanırsa ... Win 7'deki yenilikler... Hurafe sözler... Erkekler çok daha vefasız Su akıllı telefonunuzu... Evlilik aşkın sonu değil Ders gibi bir Facebook...
Etiketler
taksici Pasinler sokak patates çuvalı yavru fare İspir Baba ve İki Oğlu Öldürüldü İyidere Köyü su meselesi eski muhtar PKK askerî araç sivil demokrasi yol denetimi JİTEM SODES Oltu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sosyal Destek Programları Oltu Köylere Hizmet Götürme Birliği Kalkınma Bakanlığı infaz Milli Güvenlik Kurulu İbrahim Şahin tanık Mehmet Ağar Özel Harekât Ayhan Çarkın öğrenciler heyecan tercih sistemi muhtıra cumhurbaşkanı başbakan komutanlar Abdullah Gül Yüksek Askeri Şura lider 25 Mart Oltuspor küme amatör averaj silvan müzakere Çukurca kilit parti Türk çocukları normal insan 24 parmak hindistan cevizi dolar Kübalı Hernandez Garrido
Haberler