Andolsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Yine de insanların çoğu ancak inkârda direttiler. (İsrâ 89)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Rektör Koçak, Oltu'ya ... İlçe Milli Eğitim'den ... Erzurum Valisi Sebahat... Oltu Meslek Yüksek Oku... 23 Nisan'da Çocuklara ... Erzurumlu Öğrenci Mate... Olur'da Yapılmakta Ola... Oltu'da Trafik Kazası:... Aksukapı'da Trafik Kaz... TUDEM deneme sınavı il... Oltu cezaevinde örnek ... Ölüm Hüseyin amcaya ca... Oltu Şefkateli Derneği... İşte farklı bir Erzuru... Bu Yıl Ne Kadar Fitre ... Oltu'da genç kızlar ve... İlçe merkezinde parke ... Öğretmenler Günü'nde e... HAS Parti Oltu İlçe Di... Oltu Anadolu Sağlık Me... Allah'a Tanrı ya da İl... Kullukta Markalaşmak Tanıyın bu ikiyüzlüler... Tehdit Şeker hastalarına meyv... Rota Çanakkale Savaşı gerek... AKP ve PKK Ah Ne Olaydı Kur'anda Buluşabilmek Cuma namazı kadınlara ... Zeytinyağı mide ülseri... Sabun Erzurum utancını yazdı!.. Bizleri İşte Böyle KUR... N. Ç. Savaş hile midir? Oltu 25 Mart Beldespor... Kendine Müslüman AKP h... Alex Ferguson'un sırrı Şair Hasan Sancak&#821... Şifalı bitkilerin kull... İnternet sitelerine ya... Ayvalı Köyü MEB'den, Usta Öğretici... Kıymetini bilemedik Ef... Bilgisayar karşısında ... İş yeri kuralları Dizilerle gelen şiddet... Doğalgaz sobayı unutturdu Cansız Hoca İşaret parmağınız yüzü... Yarın kimseye vaad edi... Reklam Yazarı Şair Has... Neye göre tiksiniyoruz? Kronik yorgunluğa karş... Zararlı siteleri açmad... Wi-Fi'ın karanlık yüzü! Bebeklerin alt temizli... 7 günde Einstein gibi ...
Etiketler
deprem emeklilik hükümet Hantepe kriz Gediktepe istifa Aktütün seçim Çukurca İbrahim Kur'an Haksöz Haber Firavun Murat Kayacan Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen mide bulantısı Atatürk Üniversitesi sol kulağı çınladığında otobüs tutması normal insan Kübalı Hernandez Garrido dolar 24 parmak hindistan cevizi Erzurum Oltuspor Erzurumspor temsilci federasyon Kaplıcalarspor tff Mehmet Baransu Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ıslak imzalı belge Taraf Gazetesi ayet sosyal hayat Allah'ın Sünneti şahit şükür örnek fotoğraflar Facebook IP numarası paylaşım sitesi dilekçe İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Artvin Ayvalı Köyü canlı hayvan pazarı kurbanlıklar ilahiyatçı Mogadişu temel hak ve özgürlükler Müslüman hukuk
Haberler