Kendileri için Allah'tan başka ne bir dost, ne de bir şefaatçi bulunmaksızın, Rab'lerinin huzurunda toplanmaktan korkanları, Allah'a karşı gelmekten sakınsınlar diye, onunla (Kur'an ile) uyar. (Enam 51)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Oltu Halk Eğitim Merke... Son yarı finalist 25 M... 23 Nisan'da Çocuklara ... Oltu, Malazgirt'ten be... Bayram'a sayılı günler... Oltu Belediyesi Muhtaç... Oltu'da Trafik Kazası:... Kazım Karabekir İlköğr... Oltu'da Güvenlik Topla... Oltu'nun Emniyeti Küçü... Öğrenci devamsızlıklar... OLGİAD Depremzedeler İ... Oltu Anadolu İmam Hati... Nihat Demir'in bibisi ... 40 yıl sonra dünya nas... İstatistik Sonucuna Gö... Öğretmen Şeref Yıldız'... Oltu Kız Meslek Lisesi... Öğretmenevinin yeni mü... Yasin Haşimoğlu İ.O. O... Kendi ellerimizle cehe... Korku Siyaset ve yasa Yeni Şafak patronajı n... Parçalı demokrasi Hacivat'ın kim olduğun... Muhteşem an... Bahçeli ve Kılıçdaroğl... CHP açmazı Genelkurmay daha çoook... Adalet Bakanı, Ahmet H... Peygamberimizin Kur'an... Mezopotamya Medeniyeti Mehmet Baransu fena bo... İsra suresi 80. ayetin... Nesih-Mensuh konusu ve... İnmemiştir Hele Kur'an... Kur'an'ı okuyan her in... Yeni gelişme Nüzul Sebebini Biliyor... Biraz da gülelim :) MEB'de, iki yıla ilave... Danıştay, reçete başın... Keşke böyle siyasetçil... Tertemiz İnternet İçin... Excel tablosu Word say... Cepleri en çok su bozu... Aşk ve Arkadaşlık Bebeklerdeki "gaz sanc... Anaokullarında Kız Mes... Erkek Psikolojisi Belediye Başkanı Adayl... Etkin Haberleşme, İlet... Ailesel ve sosyal soru... Şiddet Gören Şiddet Uy... Msn de görüntü resmini... Kadınların kaç tane ya... Doğum yapan öğretmen, ... Çocuğunuzla işbirliği ... Belediyeler Borç Batağ...
Etiketler
hafif kahvaltı Ramazan bayramı beslenme uzmanları bayram sabahı Deniz Feneri analarını satanlar Işık Koşaner Almanya twit OYAK ordu büyükelçi general emeklilik ikramiye tazminat Horasan tandır ekmek çocuk yaralı düşen ordu general Samsun çocuk Silvan baskı Kemal Kılıçdaroğlu komutanlar genelkurmay terör pkk çatışma eruh asker şemdinli Yahya Kemal Ramazan Bayramı Kosova Süleymaniye Abdurrahim Karakoç Alvarlı Efe Ak Parti Oltu İlçe Teşkilatı Bahçecik Köyü ilçe başkanı Fuat Demir Köy Ziyaretleri Aşağı Çamlı Köyü çat kapı sofra misafir on bir ayın sultanı Ramazan gelenekleri küme averaj amatör 25 Mart Oltuspor lider
Haberler