Onlara 'yeryüzünde fitne ve fesat çıkarmayın' denildiğinde, 'Biz ancak islah edicileriz' derler. İyi bilin ki, onlar ortalığı bozanların ta kendileridir. (Bakara 11-12)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Aralık ayı ayın öğretm... Oltu'ya ne zaman 'Tazi... Oltu Birlik ve Beraber... Yer Bilimleri ilk bili... Yetkiyi alan EĞİTİM-Bİ... Oltulu İşadamları Suri... 83 Yaşındaki Ciritçi G... İlk yarı finalist Hali... Oltu'da Altın ve Krom ... Hınıs'ta Hafif Şiddetl... SYDV aile reisi gençle... Belediyeler Borç Batağ... Taşlıköy Karpuzu Yok S... Oltu'da trafik kazası:... Minik Kelebeklerin hey... SGK'da yeni dönem sevk... Muhafaza memurları değ... Erzurumlu Dedeye Sormu... Öğretmen Abdurrahman K... 2011 Okullar Arası Vol... Vermeyince Mabud, neyl... AKP ve mafya Ana Baba Anı Değildir... Nefis ve Mücadelemiz... 'Koruma ve Kollama Gör... Hani tecrübesiz askerl... Faili meçhul yargı Zekayı Geliştirmek İçi... Nisa Suresi 43. Ayetin... Düğümlenen mesele: Fel... Demokrasinin dayakla, ... Buğdayı yatırım aracın... Farkında olmadan yaptı... Ayıptır, günahtır, zul... Doğruyu arama çabası Karanlık Enerji Manevi değerler minikl... Ev hapsi Vicdansızlık Müslüman şikâyetçi bir... Televizyonu Kapat Böyle Cv gördünüz mü? Sen Düşünceden İbaretsin Rampada yolun güzergâh... Bir Ayet, Bir Yorum Limon yağıyla lekeden ... Bu Tuzağa Kesinlikle D... Her gününüz bayram olsun Sınıf öğretmenlerinin ... Alternatif DNS numaraları İletmezsen ölümü gör :)) Seyahatname'yi geçecek... Hasret .htaccess Kullanımı ve... Hadis konusuna Kur'an ... Dursun Abi'nin icadı Bilgisayar karşısında ... Gençlerin 'internet dili' En pratik 10 Windows k... Yağmurda otomobil sürm...
Etiketler
karikatür Yeşilyurt köyü İspir katil ayı erkekler dul taciz defn kadınlar hikaye Uzunoluk cağ kebabı yavru sincaplar piknikçiler Bayram tatili düğün konvoyu tehlike cadde şenlikler sokak saçan Ayrılıkçı parti Kürt devleti devlet Türk devleti evrensel hukuk Olur Devlet Hastanesi Olur Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Yakup Zengin doktor yetersizliği Ramazan ayı Haluk Gümüştabak iman imsakiye oruç Diyanet İşleri alternatif tıp Ihlamur Çayı Bodur Otlu Şeker Çayı aktar eczane Kayısı Yağı Göreşken Köyü Şenkaya kira meralar otlak hayvanlar Bardız Köyü Oltu Öğrenci Meclis Başkanlığı Şube Müdürü Sayın Burhanettin Akkuş Oltu Anadolu Lisesi
Haberler