Bu Kur'an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara bir bildiridir. (İbrâhim 52)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Vehbi Şengül'ün Annesi... Oltu'da Denetim Zaafiy... Babalar Günü'nü Mezarl... Şehitler YİBO'dan görk... Gökçedere İ.O. 2011 SB... Narmanlı Miniklerin Sü... Erzurumlular neden çok... Hastanelerde öncelik s... Oltu'da Orman Haftası ... Oltu ve çevresindeki h... Halis Yeşilyurt (Halis... İkinci Finalist 25 Mar... Süper Kupa Maçı Biletl... MHP Milletvekili Adayı... Belediye bu işgale ne ... İşte farklı bir Erzuru... Ramazan'da 'Kadayıfçı'... Pişkin Hırsız Önce Güv... Oltu Lisesi Futbol Tak... İslam Medeniyetinin 10... Din Müteahhitleri Yalnız Allah'tan yardı... Eksik demokraside tam ... İslam Hakimiyeti Silah... Yine mi Eskişehir Başbakan havalı olmasa... Ani'de namaz, Balgat't... Gözüm Özümün Penceresi Yargıtay'a üye olacaktı Bu mudur yani kurmay m... Her Şey Hayırla Yaratı... Kur'andan uzaklaştırma... K.Irak'a kuşkulu ziyaret Facebook Çılgınlığı ve... Nuh(a.s.)'un Gemisi Sevgililer Günü bir gü... Neden darbelere destek... Okul öncesi eğitimin ö... Tekfir meselesi Zorunlu eğitim olmasa ... Mektup İnternet yaşamı hızlan... Siyaset İlmi Bu!!! Maide suresi 13 ve 14.... Evli erkekler daha kibar Yasin Haşimoğlu da mil... Tarihe damgasını vuran... İyi ki Yaptım Erkekler neden kravat ... Doğduğunuz aya göre ki... MEB'den yönetici atama... Evliler iyi okusun, Be... Komploculuk Kime Hizme... Firefox da Açılış Sayf... Görücü usulü "mutlu" e... Her zaman yanında olma... Öğretmenleri tehdit ed... Unutulmayacak bir olay O daha insanca bakıyor... Evliliğinizde ALLAH'ın...
Etiketler
fitre zekat anne sadaka baba davet hayır İslam âlemi Derekapı Köyü dernek Meşe Şenlikleri dayanışma sosyal yardımlaşma amatör küme Oltuspor maç sonuçları Erzurm aktar alternatif tıp Bodur Otlu Şeker Çayı eczane Ihlamur Çayı Kayısı Yağı havaalanı yolu trafik kazası koyun sürüsü Erzurum askeri araç Cemalettin Yıldız öğrenci kıyafetleri Gökçedere İlköğretim Okulu hurma tezgah iftar sofrası Ramazan mide bulantısı Atatürk Üniversitesi otobüs tutması Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen sol kulağı çınladığında yaralı dağıtım izni Aksukapı minübüs askerler Ahıska Türkü Radikal Cumhurbaşkanı Canan Arıtman İslam Cumhuriyeti Cüneyt Özdemir
Haberler