Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler. Onlar mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. Hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. (Maide 54)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Müdür Toksoy, Kaymakam... Zeki bir çocuk, anne-b... Oltu Orman İşletme Müd... Ramazan Bayramınız Kut... Türkiye ile yarışan Ol... Okul birincisi Halime'... Köylere Hizmete Devam Yollara Dökülen Niteli... Yeni Kaymakam Sedat Yı... Toz Bulutu Oltu'da Yaş... Yunus Babacan Vefat Etti 25 Mart Oltuspor Ertel... Yeni bir "Çamur at, tu... 9. Uluslararası Türkçe... Erzurum'un En Fazla Se... Tortumspor da 25 Mart ... Oltu Belediyesi İlçe T... Gökçedere İlköğretim O... Oltu Şefkateli Derneği... Sayıların Büyülü Dünyası İki tuzluk ile alınaca... Andınızı sütlü mü alır... Gandigate Askerî cumhuriyet CHP ne zaman ciddiye a... CHP, MHP ve BDP, B Pla... Bir öneri... Eğitimde kürtçenin kul... Wikileaks'e ne kadar g... Bizler yoksa hala o bü... İstifanızı kabul ediyoruz CHP Medya ve madalya Evet, Evet, Evet! CHP'ye pazar günü akıl... Vatan haini olmak Kafes Garnizon Gazeteciliği ... Ulus, millet, Sakarya Dindar ile muhafazakâr İnsanın yedi hali Laptop'un pilinin 6 ay... Bağlantı değişimi nedir? Evlilik Ortak Dilini b... Flash Belleğinize ve T... Bilgisayar teknisyenin... Neye göre tiksiniyoruz? Oltu'ya ve Eğitime Dai... Yaradan ı hissedebilme... Windows Açılışını Hızl... Rus Çarı ile kanal işçisi Dünyanın en tehlikeli ... Korkutan tarih: 10.10.... Bahar çocukları daha ş... İşte şaşırtıcı ve gere... Doğru olmadığının yanı... Dosya İstatistikleri Çağdaş bomba: Gürültü Ne değişti? Bir insan gerçekte nas...
Etiketler
emniyet dolandırıcılık vatandaş kontür şikayet cep telefonu yaralı karayolu hava ambulansı Oltu hemşire Bağbaşı Artvin kurbanlıklar canlı hayvan pazarı Ayvalı Köyü ev ahır samanlık Kaleboğaz Köyü yangın jandarma nişanlı kamera yağmur Olur sel Hükam Oltu sağanak yolcu otobüs bagaj esadaş dadaş şoför teknik takip Başbakan Erdoğan Fenerbahçe Futbol Federasyonu şike soruşturması Aziz Yıldırım demokrasi faşist İngiltere cennet Norveç Yunanistan Suriye Dünya çalışma işçi lokomotif inşaat sertifika sektör
Haberler